środa, 19 sierpnia 2015

25. Filatelista

Witam, zachęcam wszystkich do literatury z zakresu filatelistyki. Najlepszym jej przykładem może być "Filatelista" wydawany co miesiąc od 1953 roku. W sierpniowym numerze możemy m.in. poznać początki przesyłek z TAAF, poznać losy polskich żołnierzy za granicą po drugiej wojnie światowej, historię prowizorium ciechocińskiego i wiele innych ciekawych materiałów, które pozwolą się nam filatelistom rozwijać. Ja znalazłem "Filatelistę" w Empiku. Pozdrawiam.


środa, 5 sierpnia 2015

24. Nowodruki

Nowodruk jest formą odbitki z oryginalnej matrycy znaczka, która często jest w kolorze czarnym ( można ją też nazwać czarnodrukiem ), zawsze ma przekreślony nominał. Częściej przybiera formę bloczku, który przeważnie posiada oddzielną numerację. Nowodruki nie są używane w obiegu pocztowym, mają charakter pamiątkowy, filatelistyczny. W Polsce można je kupić na stronie Poczty Polskiej, oraz poprzez PZF. Nowodruki nie muszą mieć takiej samej formy jak znaczki przeznaczone do obiegu, tzn. na przykładzie Fi 2460, jest to zwykły pojedynczy znaczek, ale jego nowodruk występuje w formie bloczku, składającego się z dwóch takich znaczków. Ceny nowodruków wahają się od kilku do kilkuset złotych, zależy od nakładu. Poniżej przykład na bloczku 198.


niedziela, 2 sierpnia 2015

23. Batalion KOP Iwieniec

Witam, na przedstawionym zdjęciu przesyłka z Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza z 1936 roku.
Zachęcam do zbierania przesyłek z miejsc, w których prowadzone były bitwy lub formowane jednostki. Niestety nie wiem ile warta może być taka przesyłka. Wartość takich przesyłek zależy od nazwiska adresata lub odbiorcy. Im bardziej znana postać historyczna tym cena wyższa. Ważny jest też datownik, im bardziej historyczna data i miejscowość tym lepiej. Pozdrawiam.